Субота, 16 листопада

Здоров'я

23.05.2014 10:21

Бізнес на здоров’ї

версія для друку

Кажуть, що здоров’я за гроші не купиш. Та виходить так, що саме за гроші його пропонують придбати мало не на кожному кроці. Реклама ліків, аптек, приватних лабораторій, кабінетів альтернативної діагностики та нетрадиційної медицини є реальністю нашого часу. Це означає, що заробляти на здоров’ї вигідно, і багато людей його пробують купити за гроші.

Зрештою, в цьому немає нічого дивного. Фармацевтичний бізнес у світі є одним з найприбутковішим. А в деяких країнах, наприклад в Ізраїлі, медичний туризм перетворився на цілу індустрію. Питання тут в іншому – як за власні гроші дійсно вилікуватись, а не ускладнити хворобу чи не набути нової. Як застерегти себе від шарлатанів, для яких медицина (чи «парамедицина») стала лише способом заробітку.
Нетрадиційні методи лікування

Захоплення нетрадиційними методами лікування почалось десь на початку 90-х років. Тоді масово почали з’являтись різноманітні екстрасенси, цілителі. Люди прикипали до екранів телевізорів, щоб подивитись сеанси Кашпіровського, і пили воду, яку «заряджав» Алан Чумак. Все це видавалось чимось новим, якоюсь панацеєю від усіх хворіб. Років 10–15 тому на зміну екстрасенсам прийшли спеціалісти східної медицини і «науковці» з різноманітними апаратами для діагностики всіх захворювань.

Нетрадиційна медицина включає в себе доволі багато методів лікування та діагностики. Наприклад, фітотерапію, гомеопатію, гірудотерапію (лікування п’явками), апітерапію, різноманітні східні практики. Всі ці методики об’єднує одне – недостатнє наукове обґрунтування їхньоъ ефективності та безпеки.

Офіційна медицина не відкидає нетрадиційних методів лікування. Фітотерапевтичні препарати, трав’яні збори входять навіть в офіційні протоколи. Досить широко в нас використовують гомотоксикологічну терапію (похідну від гомеопатії). Акупунктура (голковколювання) є одним з методів реабілітації в неврології. Тільки в традиційній медицині таке лікування завжди є допоміжним і використовується поряд з основними методами лікування.

Не такі безпечні, як здається

Чим же приваблюють пацієнтів альтернативні методи лікування? Насамперед всі переконані в їхній безпечності. Насправді це далеко не так. Більшість трав і фітопрепаратів мають свої протипокази, обмежені терміни вживання і побічні дії. Неконтрольоване і невміле застосування гірудотерапії (лікування п’явками) може призвести до кровотечі. Апітерапія (лікування бджолиною отрутою) може викликати важку алергічну реакцію і навіть анафілактичний шок. А той в свою чергу може призвести до смерті. Навіть гомеопатія не є такою безпечною, як про неї говорять.
Що можна сказати про альтернативні методи діагностики? Більшість з них базується на псевдонаукових теоріях і не мають жодних більш-менш нормальних доказів. Діагнози, поставлені такими методами, підтверджуються досить рідко.

Де «пасуться» шарлатани?

Альтернативна медицина має право на існування. Та проблема в тому, що якраз в цьому середовищі «пасеться» найбільше шарлатанів. Відсоток дипломованих лікарів серед нетрадиційних медиків доволі низький. Переважно нетрадиційні методи практикують так звані «народні цілителі».  Багато з них категорично не визнають традиційних методів лікування та діагностики. Таким чином пацієнти ризикують не лише своїм гаманцем, а й здоров’ям, інколи й життям.

Окреме слово варто сказати про альтернативні чи нетрадиційні методи діагностики, такі як метод Фоля, біорезонанс і т. д. Базуються вони на теорії енергетичних біополів. Чітких доказів існування таких полів немає, хоча в організмі людини постійно виробляються електричні імпульси. Змішуючи наукові та псевдонаукові теорії, використовуючи сучасну апаратуру, спеціалісти з альтернативної діагностики обіцяють виявити будь-які порушення в організмі. На жаль, більшість таких «діагнозів» не підтверджуються і виглядають просто смішними.

Аптечний бізнес

Ні для кого не таємниця, що багато людей в нас починають лікуватись саме в аптеці. А вже після того, як придбані там ліки не допомагають, йдуть до лікаря. Така вже у всіх виробилась звичка, адже більшість ліків продається без рецептів. Та й час можна зекономити, не вистоювати чергу в поліклініці, чекаючи на прийом до лікаря.
Які ж ризики чекають пацієнта в аптеці? Найперше – це недостатньо кваліфікована порада. Слід пам’ятати, що провізор не є лікарем, поставити правильний діагноз і призначити адекватне лікування біля каси він не може. Грамотний і чесний провізор не буде радити клієнтові препарат від серця чи від бронхіту. Він відправить такого покупця спершу до лікаря.

На жаль, такі чесні й адекватні провізори трапляються не завжди. Аптека стала, перш за все, місцем торгівлі з усіма бізнесовими правилами. Провізору потрібна виручка, а в умовах шаленої конкуренції він бореться за кожного клієнта. Тому не раз ми можемо побачити, як в аптеках роздають поради і продають ті ліки, які без консультації лікаря та рецепта не мали б відпускати.

Ще одна проблема аптек – неадекватна заміна ліків. Якщо того чи іншого препарату немає в наявності, провізор намагається продати інший або ж запропонувати дорожчий. Добре, якщо це препарат з тою самою дієвою речовиною. Але бувають випадки, коли пацієнту пропонують, наприклад, антибіотик зовсім іншої групи чи препарат для зниження з іншим механізмом дії. Як наслідок – ліки куплені, гроші витрачені, а ефекту немає.

Ще один спосіб заробити в аптеці – запропонувати пацієнтові додаткові ліки. Наприклад, при покупці антибіотика провізор пропонує придбати ліки на основі бактерій, протигрибкові препарати, гепатопротектори. Звичайно, антибіотикотерапія має свої побічні дії. Тільки вони далеко не завжди виникають при коротких курсах лікування. Тому приймати ліки для їхньої профілактики не завжди потрібно.

Офіційна медицина

На жаль, навіть звертаючись за допомогою до лікаря, ми не можемо вберегти себе від того, що не попадемо до людини не зовсім чесною. Напевно, вже стали класикою жанру лікарі венерологи, які знаходять неіснуючі хвороби, що передаються статевим шляхом. При чому починають лікувати не лише пацієнта, а і його статевого партнера (або партнерів). А ще лікують без запису в медичній карті, адже наявність венеричної хвороби якось дуже хочеться приховати.

Хірурги радять робити операцію у випадках, коли можна обійтись без неї. Терапевти лікують десятком прапаратів, коли можна назначити 2–3. Все це, на жаль, є в нашій офіційній медицині. Хоча не можна казати, що явище таке масове. Частіше ми все ж стикаємось з низькою кваліфікацією медиків або ж небажанням надавати допомогу без подяки, ніж з лікуванням вигаданих хвороб.

Хто найчастіше потрапляє до шарлатанів?

Ніхто з нас не застрахований від того, що в аптеці нам свідомо продадуть не ті ліки, які нам потрібні, чи поставлять не той діагноз і призначать не те лікування. Та все ж існують категорії людей, які є потенційними жертвами шарлатанів. Частіше за все тих, хто лікує нетрадиційними методами.

Найперше, це люди, які шукають собі хворобу. Такі пацієнти обходять десятки лікарів з незрозумілими скаргами. Переважно лікарі їх «футболять» від одного до іншого фахівця, бо не можуть розібратись. Потім такі пацієнти потрапляють до спеціалістів з нетрадиційної медицини, цілителів. Але й там їм не допомагають. Тому що насправді таким людям необхідна допомога кваліфікованого психотерапевта, інколи навіть психіатра. Оскільки в нас психологічна допомога наразі перебуває ще на дуже низькому рівні, хворі роками ходять по колу, від одного спеціаліста до другого і стають жертвами шарлатанів.

Друга категорія – пацієнти з хронічними хворобами. Насправді існує величезна кількість хвороб, які сучасна медицина ще не навчилась виліковувати. Пацієнт може розраховувати лише на продовження життя і деяке покращення його якості. Та всім хочеться бути здоровими. Тому такі хворі дуже часто потрапляють в руки шарлатанів, які (небезкоштовно) обіцяють поставити їх на ноги.

Ще одна категорія – онкологічні хворі. Така в нас реальність, що діагноз «рак» встановлюють часто вже на стадії, коли медицина безсила. Переважно це стається з вини самого хворого, який звертається до лікаря тоді, коли стає зовсім погано. Пацієнти та їхні родичі хапаються за останню соломинку, йдуть до ворожок, цілителів. Зрозуміти їх можна, бо втрачати близьку людину боляче. Та частіше за все такі пошуки закінчуються лише тратою грошей.

Гірше, коли онкологічні хворі відмовляються від традиційної медичної допомоги і зразу шукають альтернативні способи лікування. Адже сучасна медицина далеко просунулась в методах терапії злоякісних захворювань. Так, способи ці доволі важкі, мають багато побічних дій і ліки далеко недешеві. Але дають вони більше шансів на виживання, ніж нетрадиційні методи.

Що можна порадити Тим, хто не хоче ризикувати своїм здоров’ям та гаманцем через шарлатанів? Найперше, звертатись все-таки в офіційні лікувальні заклади. Так, не все гаразд у нас з медициною і на не зовсім чесного медика можна попасти й там. Але якщо ви не довіряєте одному лікарю, то завжди можна звернутись до іншого.
Коли ви все-таки вирішили спробувати нетрадиційні методи лікування, звертайтесь лише до тих спеціалістів, які мають медичний диплом. Бажано, щоб ці лікарі використовували і традиційні і нетрадиційні методики. Тоді ви можете бути впевнені, що вас полікують саме так, як треба.

Ну й не лінуйтесь. Аптека – це місце, де реалізують ліки, а не місце, де призначають лікування. Купуйте лише ті препарати, які призначив лікар.

Галина ЄДИНАК
Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту