Субота, 16 листопада

Здоров'я

25.04.2014 07:11

Гола правда про стоматологію

версія для друку

За останні місяці ми вже звикли до різних пікетів, штурмів, демонстрацій. Вулична демократія стала частиною нашого життя. Вийшла на пікет до стін міської ради дещо незвична група людей – лікарі-стоматологи. Чому незвична? Та тому, що в нас лікарі виражають свій протест дуже рідко. Тим паче стоматологи, для яких час – це дійсно гроші.

Основною причиною, що вивела дантистів на вулицю, став проект постанови міськради про переведення комунальних стоматологічних поліклінік на госпрозрахунок. Вперше таку ініціативу на розгляд міської ради вніс ще в 2011 році начальник відділу охорони здоров’я Володимир Зуб. Тоді депутати не проголосували за реорганізацію комунальної стоматології міста. І ось, через 3 роки, питання знову стало актуальним, породивши конфлікт між стоматологами та міською владою. І кожна сторона конфлікту має свій погляд на проблему. «Галицька правда» з’ясовувала цю проблему, деталі у нашому матеріалі.

Куди йдуть гроші?

Не таємниця, що полікувати зуб у Львові безкоштовно практично неможливо. І не має значення, йдеш ти в приватну клініку чи в комунальну. Стоматологія, напевно, найбільш комерціалізована галузь медицини. При чому, згідно із законодавством це єдина галузь, яку можна офіційно перевести на госпрозрахунок. Таким чином міська влада має можливість економити кошти. А на стоматологію виділяється у Львові близько 20 млн гривень на рік.

Більше половини грошей йде на заробітну плату медичним працівникам. Значна частина використовується також на оплату комунальних послуг та проведення поточних ремонтів. І лише 3–4 % йде на закупівлю медичних препаратів та стоматологічних матеріалів. Причому переважна більшість лікарів стоматологів, що працюють в комунальних закладах, цих матеріалів та медикаментів не бачили ніколи.
Влаштуватись на роботу: 4-5 тис. доларів

Для читачів варто пояснити особливості роботи дантиста у державній поліклініці. Потрапити туди не так легко. Місце стоматолога у Львові коштує близько 4–5 тисяч доларів. При цьому всі пломбувальні матеріали, наконечники до стоматологічних установок, багаторазовий та одноразовий інструментарій (далеко не дешевий) лікар повинен купити собі сам. Якщо він хоче працювати дійсно з якісними матеріалами, то обійдуться вони йому в кілька тисяч гривень на місяць. Лікувальний заклад виділяє в кращому випадку засоби для дезінфекції, вату, спирт, інколи найдешевший пломбувальний матеріал.

Одноразові інструменти стають багаторазовими

При закупці інструментарію за свій кошт виникає ще одна проблема. Багато лікарів заради економії використовують одноразові інструменти (наприклад, пульпекстрактори) декілька разів. Адже коштує якісний пульпекстрактор кілька десятків гривень. Ці інструменти не підлягають стерилізації. А при зануренні в дезрозчин вони знезаражуються не повністю. Таким чином стоматологи стали в нас чи не основними «переносниками» вірусних гепатитів В та С. А в окремих випадках і ВІЛ-інфекції.

У зв’язку з цим у нас всі стоматологічні послуги стають платними. А безкоштовна медична допомога в цій сфері перетворюється на акт благочинності з боку лікаря. Адже він використовує матеріали, куплені за власний кошт. Знаючи ситуацію, міська рада вирішила перевести комерційну стоматологію у нібито законне русло, зберігаючи при цьому можливість для малозабезпечених та пільгових категорій населення лікувати зуби без оплати. До таких категорій належать діти, пенсіонери, інваліди.

Бунт стоматологів

Чому ж збунтувались стоматологи? Найперше, частина з них вже має досвід роботи за подібною схемою. За системою госпрозрахунку працює багато лікарів-ортопедів, які займаються протезуванням. Ця сфера стоматології є ще більш витратною, ніж терапія чи хірургія. Крім того, прийом одного пацієнта займає набагато більше часу. Лікарям виставляється план, який становить близько 17–18 тисяч гривень на місяць. З цієї суми відраховується відсоток заробітної плати. Виконати цей план буває доволі важко, і зарплата інколи просто смішна. При цьому забезпечення витратними матеріалами не набагато краще, ніж в інших галузях стоматології, і багато чого доводиться докуповувати за власний кошт. Внаслідок лікарям мусять приймати пацієнтів «ліваком», щоб хоч щось заробити.

Чого бояться стоматологи?

Ті, хто вийшов під стіни мерії, бояться саме цього. Прибутки лікарів можуть значно знизитись. А впевненості у тому, що кошти дійсно підуть на закупку матеріалів та медикаментів, немає жодної. Внаслідок, багатьом стоматологам доведеться піти з державних поліклінік. І мало хто з них зараз має можливість відкрити свої приватні кабінети. Адже насправді заробляють вони не так вже й багато (особливо молодь). Грошей вистачає лише для того, щоб більш-менш достойно утримувати себе й сім’ю. Значна частина одержаних від пацієнтів коштів йде на закупку стоматологічних матеріалів.

Чи виграють пацієнти від госпрозрахункової в стоматології?

Більшість людей мало цікавлять особисті проблеми лікарів-стоматологів та їхній заробіток. Своя сорочка, як кажуть, ближче до тіла. Тому пацієнтів цікавить найперше, що вони одержать від системи госпрозрахунку. Можна з впевненістю сказати – нічого. Просто гроші треба буде платити не особисто лікарю, а в касу. Цілком можливо, що ціна послуг навіть зросте. І якщо ви не належите до пільгової категорії, безкоштовне лікування вам «не світить». Хоч, власне, чи отримають його пільговики, гарантій немає. Адже пільговиків багато, і всім може не вистачити...

Корупція в стоматології

Та реорганізація – це не єдина проблема, яка спричинила «бунт стоматологів». У простих лікарів нагромадилось дуже багато запитань до керівництва. Можна почати з того, що без грошей влаштуватись на роботу в державну поліклініку неможливо. Зрештою, така ситуація існує у всій медицині. Але в стоматології ставки значно вищі. Їм конкурують хіба ставки за працевлаштування гінекологів та хірургів.

Крім того, в кожній поліклініці регулярно збираються «благодійні внески». Причому триває це вже багато років. Офіційно головні лікарі мотивують побори недофінансуванням. Мовляв, треба платити за ремонти, закуповувати матеріали. Та насправді прослідкувати використання цих грошей неможливо. Йдуть вони головно в кишені керівництва і служать хіба для гарантії того, що лікаря не будуть чіпати і дадуть йому працювати.

У ЗМІ вже висвітлювались проблеми в 3-й та 4-й стоматологічній поліклініці Львова. Та слід розуміти, що корупція існує в абсолютно всіх комунальних поліклініках, починаючи з обласної.

Нам вдалося взяти коментар в колишнього працівника 3-ої стоматологічної поліклініки. Пан Андрій (назвемо його так) працював у цьому закладі близько десяти років. Для того, щоб влаштуватись на роботу він, звичайно, платив гроші (суму не назвав). Причому працював він лише на 0,5 ставки, тобто його заробітна платня була просто мізерною. І це звична ситуація – основна частина лікарів стоматологів в комунальних закладах мають неповну ставку. Таким чином в головних лікарів з’являється можливість взяти на роботу більше людей і, відповідно, одержати більше «подяк».

Кабінет, який виділили стоматологу, був в доволі плачевному стані. Там стояла установка ще радянських часів, так званий «журавлик», воду подавали з перебоями. Про ремонт навіть казати нічого. Все обладнання пан Андрій купив за власний кошт. З поліклінікою був укладений договір про те, що він здає установку закладу в оренду.
За 10 років він не одержував від закладу майже нічого, навіть засоби для дезінфекції купував за власний кошт. У кабінеті тривалий час «працювала» медична сестра, якої він не бачив жодного разу, а її заробітна плата йшла невідомо куди.

Коли йому довелось піти на тривалий час у відпустку у зв’язку з сімейними обставинами, головний лікар запропонував опечатати кабінет і пообіцяв, що ніхто не буде чіпати обладнання. Коли лікар повернувся, то побачив, що на його установці працює інша людина. Керівництво просто поставило його перед фактом, що робочим місцем він буде ділитись. Після цього пан Андрій написав заяву на звільнення. І якби він не уклав у свій час договір, то навряд чи зміг би забрати з кабінету установку вартістю близько 10 тисяч доларів.

Таких історій можна розказати багато. Фактично, робота стоматолога в державному закладі – це оренда крісла. Тому що майже всю свою офіційну зарплату лікар видає на так звані «благодійні внески». А матеріали може закуповувати з тих грошей, які йому платять пацієнти.

Що далі?

Міська влада пропонує вирішити і проблему забезпечення стоматології, і проблему корупції шляхом переведення 50 % комунальних закладів на госпрозрахунок. Лікарі побоюється, що така реформа не вирішить проблем до кінця і зменшить їхні прибутки. Мало що зміниться лише для пацієнтів. За лікування зубів все одно доведеться платити.

Проте, чи викорінить такий перехід на госпрозрахунок корупцію стоматології, де вона вкорінена надто глибоко, і, здається, усіх влаштовує, питання риторичне.
Далі буде...

Софія ВОЙТАНОВИЧІнтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту