Субота, 16 листопада

Політика

04.07.2016 10:00

ІТ-технології проти маніпуляцій на виборах в Калуші

версія для друку

На виборах у 85 виборчому окрузі з центром у місті Калуш зроблено черговий крок у використанні ІТ-технологій в боротьбі проти традиційних маніпуляцій, а саме – практики висування технічних кандидатів.

Йдеться про заяву керівника виборчого штабу кандидата в депутати Сергія Насалика Петра Білінського про відсутність у першого технічних кандидатів. Натомість, в заяві наведено докази наявності таких у інших кандидатів, передусім штаб натякає, що  кандидат від "Батьківщини" Ольга Сікора зареєстрував шість технічних кандидатів.

Команда Насалика вперше на нашій пам’яті оприлюднила результати  технічно-комп'ютерної експертизи програм кандидатів, виставлених на сайті ЦВК в публічному доступі.  Все просто, за допомогою рубрики "Властивості" чи спеціальної утілити будь-хто може перевірити на якому комп'ютері і хто саме створив документ,  а також хто вносив в нього правки.

 Штаб Насалика однак опублікував результати перевірки лише 18 із 37 кандидатів.

Наступний крок зробили активісти ГО ОПОРА, які виявили, що одинадцять кандидатів-самовисуванців подали до складу ДВК кандидатури, електронні файли подань яких були створені на комп’ютері одної організації.

ОПОРА зафіксувала, що електронні файли подань Юрія Крилишина, Сергія Мірошника, Оксани Сороки, Оксани Казакової, Емілії Міллер, Ганни Добровольської, Мар’яна Дороша, Сергія Дяченка, Олени Кухар, Юрія Опалінського, Валентини Орєхової були створені на комп’ютерах організації, яка зазначена у відомостях про файли як Krokoz.

Те, що в обох випадках йдеться про технічних кандидатів від одного кандидата, вірогідно, Ольги Сікори, засвідчує наявність в обох списках прізвищ Міллер, Кухар, Мірошник. Разом з тим, в обох повідомленнях знаходимо ще 19 прізвищ. Тобто загалом виставлено мінімум 21 технічний кандидат. Звісно, сама Ольга Сікора в коментарях все заперечує і переводить стрілки на конкурентів. Однак факти – річ вперта, до того ж в цій історії є ще й свідки. 

"Спостерігач також на відео зафіксувала, як у телефонній розмові з головою ОВК кандидат, якого до складу ДВК запропонував Сергій Дяченко, сказав, що давав згоду працювати у дільничній виборчій комісії від кандидата у народні депутати Ольги Сікори (ВО "Батьківщина")", - повідомляє ОПОРА.

Експерти-айтішніки, до яких ми звернулись з проханням прокоментувати висновки штабу Насалика і ОПОРИ, не відкинули можливість створення файлів на комп’ютерах двох організацій, але повної впевненості в тому при такому рівні аналізу гарантувати не змогли. Разом з тим вони вказали, що назви організацій позначені назвами хакерських програм для безкоштовного розповсюдження ліцензійного софта. Отож говорити про чесність кандидатів, які користуються піратським програмами апріорі не доводиться.

Для чого Ользі Сікорі і ВО "Батьківщина" потрібні 21 технічний кандидат?

Майбутні проміжні вибори у всіх округах, а не лише на Прикарпатті, відрізняються небувалою кількістю технічних кандидатів. На це звертають увагу незалежні аналітики: 

"Велика кількість кандидатів  на виборах народних депутатів України в одномандатних виборчих округах  може бути пояснена наступними чинниками: спроби розпорошення симпатій виборців, особливо в умовах невисокої явки на проміжних виборах депутатів; використання "технічних" кандидатів для отримання додаткових квот в складі ДВК впливовими учасниками виборів; підвищена увага саме до проміжних виборів, які проводяться в обмеженій кількості округів, політично активних громадян з усієї країни; використання кандидатів-клонів із метою штучного зниження підтримки впливових кандидатів; спроби використати активність "технічних кандидатів" у контр-кампаніях щодо конкурентів". 

Технічні кандидати здатні розсіювати голоси виборців, відтягуючи їх у основних претендентів на перемогу. Технологічна ефективність в цьому плані не є значною, але за умови, коли основні претенденти йдуть "ніздря в ніздрю" це може вплинути на остаточний результат виборів. Наприклад, наявність значної кількості жінок-технічних кандидатах від Ольги Сікори свідчить про те, що вона не без оглядки дивиться на свою конкурентку зі "Свободи" Оксану Тебешевську.

Однак більш важливе завдання цієї технології  це отримання  контролю над окружними і дільничними виборчими комісіями. 

"Це робиться для збільшення фактичного представництва основного кандидата у дільничних виборчих комісіях. Тобто де-юре члени ДВК від технічних кандидатів представлятимуть різних суб'єктів, а де-факто одного кандидата, на якого працюють ці технічні кандидати. Таку технологію кандидати використовують, щоб краще впливати на роботу і рішення виборчих комісій", – пояснюють експерти ОПОРИ. 

При формуванні окружної виборчої комісії 85 округу технологія висунення технічних кандидатів не спрацювала.

Однак вона може виявитись значно ефективнішою при формуванні ДВК, до складу яких, нагадаємо, крім суб’єктів, які мають право вносити кандидатури членів ОВК, подавати кандидатури також можуть кандидати-мажоритарники, тобто в тому числі й технічні кандидати. Участь членів від таких кандидатів в ДВК визначається жеребкуванням. Хто знає, можливо цього разу Ользі Сікорі пощастить більше і, не виключено, що в частині ДВК її представники складуть більшість половини членів. На практиці це означатиме, що вони будуть спроможні навіть зірвати проведення виборів на таких дільницях, а відтак під загрозою зриву можуть опинитись і вибори в цілому. 

Зірвати вибори  кому це вигідно? 

У матеріалах технічно-комп'ютерної експертизи цікавим також є те, що серед технічних кандидатів Ольги Сікори виявлено так званих "заробітчан". Емілія Міллер, екс-керівник районної організації молодіжного крила Партії регіонів – "Молодих регіонів" (Львів) регулярно в останні роки приймає участь у виборах як технічний кандидат. Оксана Казакова  висувається як кандидат практично на всіх останніх виборах  то на Київщині, то  на Переяславщині. Те ж саме Павло Платонов, прізвище якого також використовувалось для підписання електронних петицій до президента, про які відомо як піар-акції проросійських сил в українському парламенті. 

Останні факти, як ми припускаємо, вказують на те, що кандидат від ВО "Батьківщина" Ольга Сікора, не виключено, сьогодні співпрацює з групою політтехнологів, які раніше працювали на Партію регіонів, і навіть були її впливовими членами. Свого часу, в 2010 році, ця команда політтехнологів залишили недобру пам’ять про методи своєї роботи на Львівщини, де супроводжувала вибори обласного осередку Партії регіонів. 

В тому ж таки 2010 році Сікора сама зізналась у своїх контактах з представниками Партії регіонів. Тоді вона розповіла, що регіонали спокушали її до колаборації мільйонами доларів. Однак Сікора, з її слів, відмовилась від пропозиції.  Хоч, разом з тим, пізніше відмовилась скласти офіційну заяву в правоохоронні органи за фактом підкупу. 

Припускаємо, що проросійські політтехнологи використали Сікору у власних іграх. З огляду на те, що масове висуненням технічних кандидатів зафіксовано на всіх семи округах, де відбуваються проміжні вибори народних кандидата, не можна виключати, що Росія руками колишніх регіоналів і кандидатки від ВО "Батьківщина" Ольги Сікори грає на зрив проміжних виборів. Останнє, на думку кремлівських замовників, сприятиме посиленню хаосу та послабленню впливів центральної влади на міста.

Автор Ярослав Коваленко


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту