Понеділок, 14 жовтня

Фінанси

14.03.2014 03:14

Бойкот товарам недружніх сусідів

версія для друку

Ініціатива Економічного бойкоту, яка стартувала зі Львова торік у грудні і почалась із бойкотування товарів, власниками яких були провладні депутати, змінила свій вектор.

Сьогодні активісти бойкотують товари російського виробництва у відповідь на військову агресію з боку Російської Федерації щодо Автономної Республіки Крим. Товари недружніх сусідів бойкотувати легше, аніж товари, які належали власникам-регіоналам. Адже достатньо подивитись на торговий штрих код. У російських товарів код починається із цифри 46.

Активісти групи Економічний бойкот підрахували, що зменшення попиту на російські товари на 10% (а досягти таких показників реально) досить болісно відіб’ється на економіці сусідів.

«Якщо тебе ображають, принижують, обманюють якісь люди, а ти їм несеш гроші, ти заохочуєш їхні дії. Наприклад, я ніколи не повертаюсь до закладів, де мені нахамили або погано обслужили. Інколи це вагома втрата, але я вважаю це принциповим. Те саме стосується товарів регіоналів, а зараз – російських товарів. Але, звісно, для того, щоб бойкот був дієвим, він повинен бути масовим», – говорить активіст ініціативи Отар Довженко.

Як зазначив один з ініціаторів Економічного бойкоту Олег Радик, активісти не обмежуються роздачею інформаційних буклетів із назвами виробників російських товарів.

«На даному етапі ми готуємо аудіо- та відеоролик, додатково друкуємо інформаційні буклети та ведемо пропагандистську роботу. Зокрема, пояснюємо, що таке російські товари і чому їх не потрібно купувати. Хочу зауважити, що покупці недооцінюють наскільки багато на українському ринку російських товарів», – розповів Олег Радик.

Ініціативна група Економічного бойкоту надіслала офіційне звернення до кількох великих торгівельних мереж з вимогою припинення продажу російських товарів в українських магазинах.

«Я вчора пробував зателефонувати в мережу «Арсен». Мене щоразу перенаправляли до різних керівників, оскільки ніхто не хотів брати на себе відповідальності. Врешті-решт мене відправили до людини, яка може відповідати за це рішення, аж в Санкт-Петербург. ЇЇ звати Юля. Тобто львівськими «Арсенами» керують з Росії. Не здивуюся, якщо ноги інших відомих торгівельних мереж теж ростуть з північного сходу. Але ми будемо їх шукати, якщо такі є. І закликаємо львів’ян, щоб нам допомагали, ми не всесильні, але робимо, що можемо», – наголосив Радик.

Активісти групи переконані, що окупанти не мають права торгувати не лише в Галичині, але й в Україні.

«Я як громадський діяч зроблю все для того, аби в нас не було того чобота, який топче землю в Криму. Російська економіка в нас має бути знищена», – впевнений активіст.

Я не купую в окупантів!

Не залишаються осторонь Економічного бойкоту не лише покупці, його підтримують також торговці та бізнесмени. Відтак, навколо нового гасла – «Я не купую в окупантів!» – об’єднуються не лише споживачі.

Зокрема підприємець Олег Баляш, власник торгівельних мереж «Шок» і «Крез» розповів, що позитивно ставиться до бойкоту російських товарів. Проте вважає, що такий бойкот повинен відбуватись на рівні країни, оскільки бойкот російських товарів на рівні людей не дає таких ефективних результатів.

«Якщо ми як країна відмовимось від закупівлі російського газу, російських продуктів, то це буде дуже вагомий удар по економіці Росії. Адже, якщо говорити про газ, то Україна закуповує в Росії газу більше, ніж весь Європейський Союз. Розумію, що влада наразі не може маневрувати такими речами, але починати з маленького – бойкоту російських товарів, це позитивний крок і я його повністю підтримую», – зазначив «Галицькій правді» Олег Баляш.

Також підприємець розповів, що «на превеликий жаль, чи швидше на щастя, не використовує російських продуктів і не має економічних зв’язків із Росією».
А в підтримку Економічного бойкоту Олег Баляш перше, що зробив – перестав дивитися російське телебачення.

Через агресивні дії Російської Федерації в Криму торговий майданчик SvitStyle також оголосив бойкот російським товарам. «Триватиме бойкот аж до стабілізації ситуації в країні», – повідомив своїм покупцям онлайн-магазин SvitStyle.

Потрібно запам’ятати код - 46, але це ще не все…

Аби «не купувати в окупантів», покупцям перш за все потрібно запам’ятати торгівельний штрих код країни-виробника, тобто Росії. Перші цифри коду 46. Проте на російських товарах не завжди вказаний торгівельний штрих-код Росії. Справа в тім, що на російських заводах транснаціональні компанії виробляють значну частину продукції, призначеної для ринку СНД. Відтак, купуючи батончик Snickers, кетчуп Heinz чи шампунь Garnier, ризикуєте придбати товар російського виробництва, хоча на етикетці стоятиме штрих-код однієї з європейських країн. 

Російські компанії часто маскують свої товари, видаючи їх за іноземні. Англійський чай Greenfield, німецький посуд Gipfel та данський Fissman, італійські черевики Carlo Pazolini і ще десятки брендів мають глибоке російське коріння, проте на упаковках цих товарів штрих-коди можуть буди далеко не російські. Відтак потрібно бути обачними. Хоча заради справедливості, варто відзначити, що така маркетингова політика характерна не лише для російського бізнесу – українські, турецькі та польські компанії теж цим грішать. Відтак, аби покупці не помилились при виборі товарів, активісти бойкоту складають вичерпний перелік російських торгових марок.

Що кажуть економісти?

На думку економістів, альтернативу російським товарам українцям буде знайти непросто, а іноді навіть дуже складно. 

Якщо говорити мовою конкретних цифр, то Україна ввозить більше з Росії, ніж вивозить в сусідню державу.

«У нас експорт в Росію становить близько 25 млрд, а імпорт з Росії – 30 млрд, із них 12 млрд – енергоносії», – зазначив економіст Андріан Фітьо.

Також економісти вважають, що великих збитків російська економіка не зазнає лише через особисту відмову українців від російських товарів.

«Стверджувати, що це матиме якийсь великий економічний ефект, – перебільшення. Більшість товарів, які імпортують – це товари промислового походження, а не споживчі товари», – зазначив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Експерти вважають, що до катастрофічних збитків для Росії особистий бойкот не призведе. Щоправда, відмова від російських товарів може бути відчутною для окремих підприємств.

Значним ударом по економіці Росії була б заборона ввезення російських товарів на територію України. Щоправда, це не зовсім цивілізований метод.

Аби не залежати від російських товарів експерти рекомендують зосередитись на виробництві власних. Відтак, доцільніше було б збільшити виробництво в України тих чи інших товарів, які ввозять з Росії.

З історії

Великий Махатма Ганді в час боротьби за незалежність Індії закликав індусів відмовитися від споживання британських товарів . У ті часи Індія була колонією Великобританії. Метрополія вивозила з підкореної країни бавовна як сировину, а натомість повертала готову продукцію – текстиль. Ввезення тканин до Індії з інших країн було заборонено британською колоніальною адміністрацією.


Спочатку колонізатори просто сміялися над Ганді. «Як може Індія обійтися без наших тканин? – Говорили вони. – Адже у неї немає власної легкої промисловості!». Проте індуси послухали свого духовного вождя Ганді. Тим більше, що він показав їм приклад – сам сів за прядку і виткав шматок полотна, з якого пошив традиційне національне вбрання. Скоро англійці перестали сміятися – їхні текстильні фабрики, орієнтовані на експорт до Індії, зупинилися. Британію охопило безробіття, а британські капіталісти перестали отримувати прибуток.

Це один з яскравих прикладів в історії, що все починається з маленького і немає нічого неможливого. Головне – вірити у те, що робиш.

Галина СТЕПАНЮК


Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту