Понеділок, 14 жовтня

Фінанси

19.11.2013 11:48

Комунальні руїни

версія для друку

Втрати, махінації, зловживання "Львівводоканалу"

"Львівводоканал", який забезпечує питною водою столицю західної України та ще майже сімдесят навколишніх сіл, зовсім не схоже на успішне робоче комунальне підприємство. Величезні втрати води, фінансові зловживання, махінації з документами, не дотримання елементарних правил безпеки...

Така невтішна картина склалася після перевірки діяльності водоканалу спеціально створеною депутатською комісією. Міські обранці ревізували установу впродовж року, а почалася перевірка з шаленого спротиву зі сторони підприємства - членів комісії навіть намагалися не впустити на територію. Як з’ясувалося пізніше, ЛКП було що приховувати.

Двісті мільйонів у каналізацію

Звіт щодо перевірки голова депутатської комісії Андрій Яворський назвав звітом із якоїсь руїни, а не з підприємства, від котрого залежить життя мешканців Львова.

"Найперше, про що варто говорити - це величезні понаднормові втрати води — понад 50%! Якщо перевести в цифри, то це понад 200 мільйонів гривень втрат за рік! Це величезні кошти, з яких можна було б черпати ресурси на ремонти каналізації, очисних споруд чи на зниження тарифів", - говорить депутат Яворський.

Причина втрат: нестача адекватного обліку води на всіх етапах від підйому води до споживача. «Якби налагодити облік води від свердловини до споживача, то не було б таких величезних втрат, — стверджує депутат. — Особливо мене цікавить облік води між «Львівводоканалом» та «Львівтеплоенерго» і «Залізничтеплоенерго». Між ними обліку води, як такого, взагалі немає. Тобто водоканал фактично взяв на себе всі витрати води у двох теплопостачальних підприємствах».

Друге, на що наголошують ревізори, - це фінансові зловживання на понад сім мільйонів гривень. Про це свідчить не тільки робота комісії, а й акт, складений Державною фінансовою інспекцією. З них 523 тисячі — у господарських операціях, плюс понад 100 тисяч стосуються недоотриманого прибутку.

Дозволи заднім числом

Також комісія виявила махінації з документами, а саме з дозволами на понаднормові скиди. «Є спеціально розроблені правила приймання скидів на «Львівводоканалі», - пояснює Андрій Яворський. - Ті правила передбачають: якщо якесь підприємство не може «вкластися» у визначені законом норми на скиди, то воно укладає з водоканалом договір. Згідно з ним водоканал бере на себе зобов’язання розбавляти «зайві» скиди або очистити їх до гранично допустимих норм, за що підприємство додатково доплачує. Такі документи підприємства повинні поновлювати щороку. Якщо ж договору не буде, то підприємство заплатить чималий штраф. Так от, одному з підприємств «Львівводоканал» заднім числом видав дозвіл на ті скиди, ще й на два роки і за підписами керівників, які на той час на водоканалі ще не працювали».

Очисні споруди підприємства вразили членів комісії своєю занедбаністю. Ревізори виявили банальну неспроможність «Львівводоканалу» очистити стоки до необхідних показників; є й відповідні акти Державної екологічної інспекції, які цю неспроможність підтверджують. Нестерпний запах, який час до часу шириться Львовом, є наслідком занедбаних очисних споруд та необлікованих зайвих скидів, очисткою яких мало хто переймається.

Без охорони, без документів

Резервуари чистої питної води на Сихові, звідки в пікові години вода потрапляє до мешканців Сихова та ще кількох районів Львова, без охорони. Будь-хто може зайти на територію резервуарів та кинути туди все що завгодно, обурюються члени комісії.

А ще на підприємстві, за результатами перевірки, не було дотримано процедур закупівель, порушено Закон України «Про колективні договори і угоди» (люди недоотримали зарплати), нема дозволу на спецводокористування, і навіть нема документів на право користування понад 95 га земельних ділянок, де розміщені водозабори. Також ревізори помітили брак профільної освіти в працівників ЛКП, що обіймають ключові посади. Зрозумівши, що все виявлене, лише "квіточки", депутати продовжили свою місію ще на один рік.

ЛКП виправдовується

Новопризначений керівник «Львівводоканалу» Валентин Вольський дещо визнає, за дещо виправдовується. "Справді, підприємство має великі втрати води, - погоджується чиновник. - Найголовніше тому, що немає приладів обліку. Нам поставили термін до середини наступного року встановити на всіх підприємствах різної форми власності прилади обліку. Тому ми звертатимемось до депутатів, аби нам допомогли в цьому, адже далеко не всі підприємства мають на це кошти".

Що ж до фінансових зловживань, чиновник пояснює: «Шість мільйонів із них, це майже 90%, передбачалося на фінансування так званої депресивної лійки — поки не було обліку й оплата велася за нормами споживання в деяких населених пунктах, а це було буквально ще рік тому. Тепер усі вони обліковані стовідсотково. Тож у ході перевірки, коли це питання виникло, воно було опрацьовано і тепер фінінспекція не має зауважень щодо нього. Фактично, гроші були лише на папері, а бюджет не постраждав".

Також чиновник додає, що попри всі потуги підприємства зекономити електроенергію, встановивши енергоощадне обладнання на помпових станціях, постійне підняття ціни на електрику все нівелює.

Ірина ЮЗИК

Інтерв'ю

«На Майдані постійно відчували тиск, але страху не було», – Ігор Мартин

Олег Баляш: "Розвиток рідного краю - наша відповідальність"

Мирослав Хом'як: Будуть сильними громади – буде сильною Україна

Аналітика

Бізнес на здоров’ї

Гола правда про стоматологію

МОЗ чекають зміни?

Від редактора

На порозі великих змін

Опитування


© 2013 Галицька Правда
Використання матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.galpravda.info

створення сайту